Likvidace holubího trusu pro Husův Sbor Brno

15.05.2025

Památkově chráněná budova Husova sboru v Brně, významný funkcionalistický skvost architekta Jana Víška z roku 1929, čelila vážnému problému. Ve věži kostela sídlila a za poslední roky se i značně rozrostla početná kolonie holubů. Za léta hnízdění nadělali navíc ve věži i pořádnou "kakastrofu". Jako specialisté na DDD služby jsme byli povoláni, abychom holuby humánně vyhnali, provedli kompletní vyklízení holubího trusu a důkladnou sanaci veškerých znečištěných prostor, které představovaly zdravotní riziko. K budově bylo potřeba přistupovat s ohledem na její důstojnou roli a architektonický význam. Také bylo důležité sestavit přesný harmonogram prací, který proběhne tak, aby celá zakázka byla úspěšně dokončena do 23.května, kdy se koná Noc kostelů. Tento významný večer vyvrcholí před půlnocí slavnostním rozsvícením právě oné věže, kterou si oblíbila holubí populace. Proto bylo zásadní vše pečlivě naplánovat, abychom mohli s klidným svědomím Radě starších slíbit, že pro tuto významnou noc bude prostředí věže již zcela čisté a bezpečné, bez původních nezvaných nájemníků. 

Vyklízení holubího trusu je proces, který vyžaduje přesné dodržení na sebe navazujících odborných procesů tak, aby byl úspěšný a zároveň nedošlo k ohrožení zdraví. Držíme se přesně načasovaných postupů vycházejících z metodiky Státního zdravotního ústavu, aby byla celá akce bezpečná a co nejefektivnější. Součástí této metodiky není jen samotné vyklízení, ale i odborná třístupňová dezinsekce, (ničení holubích klíšťat, štěnic a dalších parazitů) a několikafázová, důkladná dezinfekce. Likvidaci napytlovaného a před tím pečlivě ošetřeného nebezpečného odpadu pro nás zajistila odborná firma, která provedla i jeho termickou likvidaci. Vyklizenou a čistou věž kostela jsme navíc vybavili pachovou bariérou, která okolí věže učiní pro holuby méně lákavým.

V počátečním rozpisu harmonogramu prací si díky předchozím zkušenostem, které s vyklízením holubího trusu máme, vždy necháváme raději týdenní rezervu pro nenadálé situace. A protože šlo všechno velice pěkně a k žádným komplikacím nedošlo, vše se dařilo realizovat v původně odhadovaných časech. Kostelní věž jsme tak předali čistou a nachystanou na Noc kostelů o týden dříve. 

Proč je holubí trus tak nebezpečný?

Holubi přenášejí řadu nebezpečných patogenů, které mohou způsobit závažné nemoci. Mezi nejčastější patří:

  • Histoplazmóza (plísňové onemocnění dýchacích cest)

  • Kryptokokóza (nebezpečné houbové onemocnění)

  • Salmonelóza (potravinové onemocnění)

  • Ornitóza (tzv. ptačí chřipka)

V případě věže Husova sboru bylo nutné odstranit téměř 300 kg biologického odpadu, který obsahoval vysokou koncentraci těchto zdravotních rizik.

Speciální přístup k památkové budově

Při práci na této památkově chráněné budově jsme museli dodržet přísné podmínky:

  • Šetrné metody čištění – důkladně, pečlivě, ale bez invazivních technik, které by poškodily historické povrchy

  • Nízkokoncentrované dezinfekce – účinné proti všem patogenům, ale dostatečně šetrné k citlivým materiálům. Holubí trus byl během pytlování opatrně promícháván a vlhčen silnou chlorovou dezinfekcí.

  • Odborná likvidace odpadu – veškerý kontaminovaný materiál byl termicky zlikvidován odbornou firmou ve specializované spalovně.

  • Konzultace postupů s architektem – Během celé akce jsme byli v kontaktu s památkovým architektem, který na budovu dohlíží. Společně jsme hledali cestu, která bude dostatečně efektivní, přitom šetrná k architektonické památce.

Naše práce na Husově sboru ukazuje, jak lze efektivně skloubit ochranu kulturního dědictví s moderními technologiemi DDD služeb. Výsledkem je nejen čistý a bezpečný interiér, ale také dlouhodobá ochrana této krásné architektonické památky.

Potřebujete poradit s podobným projektem? Obraťte se na odborníky, kteří rozumí jak památkové péči, tak odborné a efektivní eliminaci zdravotních rizik. 

Fotogalerie - objekt před zásahem

Fotogalerie - průběh sanitačních prací

Fotogalerie - objekt po vyčištění